Președintele Egiptului, Abdel Fattah el-Sisi, a inaugurat oficial amplul proiect agricol „Noua Deltă”, care prevede cultivarea grâului și a altor culturi pe terenuri recuperate din deșert.
Ceremonia a avut loc în timpul campaniei de recoltare a grâului din 2026, pe noile terenuri agricole situate la vest de Delta Nilului.
Potrivit guvernului egiptean, „Noua Deltă” este cel mai mare proiect de recuperare a terenurilor din istoria țării.
În perspectivă, suprafața noilor terenuri agricole va ajunge la 2,2 milioane de feddani, echivalentul a aproximativ 9.000 de kilometri pătrați.
Egiptul intenționează să majoreze suprafața totală cultivată cu circa 15%, concentrându-se pe producția de grâu, porumb, legume, dar și culturi pentru export, precum măslinele și smochinele.
Valoarea totală a investițiilor în proiect a ajuns deja la 800 de miliarde de lire egiptene (peste 15 miliarde de dolari).
Fondurile au fost utilizate pentru pregătirea terenurilor, construirea de silozuri, zone industriale și noi drumuri care vor lega regiunile deșertice de Valea Nilului și de porturile țării. Autoritățile estimează că proiectul va genera peste două milioane de locuri de muncă.
Un element-cheie al proiectului „Noua Deltă” este sistemul extins de alimentare cu apă, denumit deja în Egipt „râul artificial”.
Apa provenită din canalele de drenaj din vestul Deltei Nilului este transportată către complexul de epurare El Hammam, situat pe litoralul Mării Mediterane, unde sunt tratați zilnic până la 7,5 milioane de metri cubi de apă. Ulterior, aceasta este direcționată printr-un canal de 170 de kilometri și 13 stații de pompare către zonele deșertice.
Autoritățile egiptene consideră proiectul un răspuns strategic la amenințările privind securitatea alimentară, accentuate după pandemia de COVID-19 și războaiele din Ucraina și Iran.
În același timp, ecologiștii și organizațiile pentru drepturile omului și-au exprimat îngrijorarea față de consumul ridicat de energie al sistemului, costurile publice mari și controlul concentrat al proiectului în structuri apropiate armatei.














Dacă Egiptul are atîtea cheltuieli că să facă din deșert pămînt arabil,la noi in Romania nu sunt ajutați țărănii cu nimic pentru a cultiva un pămînt deja productiv.O rușine mare pentru guvernul României.Aceeasi poveste și în multe alte domenii…
Dacă pământul e productiv….de ce trebuie ajutați cerșetorii…..pardon producătorii? Nu au limuzine la copii? Daca produsele de la alții sunt mai ieftine, sa se ocupe de altceva daca nu sunt in stare de agricultură. De ce trebuie subvenționați ? Pe mine m-a subvenționat cineva? Trebuie să primesc eu mai puțin la sănătate că sa decolare ei calamitate deșii nu au băgat o sămânță în pământ?
În lumea de astazi nu se poate supravietui, un stat serios nu poate supravietui fara subventii în diferite domenii. Daca nu faci acest lucru, pierzi în fata statelor puternice, care fac acest lucru masiv.
Agricultura nu face exceptie. Germania si Franta aloca subventii foarte mari pentru agricultură fermierilor, Franța ajungand la suma de 9,5 mld euro alocate anual.
Un fermier german primeste direct între 200 si 250 de euro pe ha, unul francez între 250-300 de euro. Iar cei mici primesc în plus o suma de 50 de euro pe ha.
Toti au acces la proiecte cu finantare subventionata si au diverse facilitati fiscale. Hrana asigurata prin agricultura este vitala. Toata Europa procedează la fel, România fiind pe ultimele locuri.
Cum fermierii francezi, germani si europeni nu sunt cersetori, pentru un lucru normal, nici cei români nu sunt.
Fermierii romani nu sunt cersetorii tai, esti foarte dispretuitor cu niște semeni ai tai si ignorant.
Ba pardon, în logica ta si tu te poti numi cersetor, de ce trebuie sa primesti tu bani pentru sanatate ?
Revenind la logica lucrurilor, trebuie sa primesti bani pentru sanatate pentru ca e normal acest lucru, nu pentru ca esti cersetor. Si fermierii trebuie sa primească bani tot pentru ca e normal, nu sunt cersetorii tai.
Agricultura este subvenționată peste tot în lume, la unii mai mult, la alții mai puțin cum este cazul României 200€\ ha, Grecia sau Malta 600€\ha, și tot așa fiecare țară după puterea financiară sau cum a negociat cu UE
În multe alte țări se subvenționează și transportul local, circulația pe calea ferată și tot așa, ești vreun Gică contra, împotriva acestor lucruri
Vezi că se risipesc bani foarte mulți în locuri și buzunare nu ar trebui să ajungă acele sume și n-am să le enumer, cred că ești destul de capabil să-ți dai seama, dar pentru tine marea problemă este subvențiile agricole
Subvențiile acordate ONG urilor, către partide, televiziuni, nababul băncii naționale are peste 1 mld în fiecare lună, și tot așa lista poate continua, despre unde se risipesc banii
Cum este guvernul asa sunt si romanii majoritari, ca doar sunt aleșii lor nu?
Au ce au ales si ce merita, mai rau le trebuie!
Citește ultimul paragraf cu atenție si ai sa vezi ca programul Anghel Saligni e aceeași schemă de sifonat fonduri.
Egiptenii nu sunt proprietari pe terenuri
La sanatata cotizezi toata viata aproape si este normal sa beneficiezi de servicii de sanatate si tratament
Noi nu suntem în stare să terminăm nici canalul Siret -Bărăgan ,atât de nenorocită este clasa politică.