6.1 C
București
duminică, 15 martie, 2026
IT
MD

-

‹ adv ›
HomepageȘtiri AgricoleÎn februarie a crescut sacrificarea la păsări, ovine și caprine

În februarie a crescut sacrificarea la păsări, ovine și caprine

Numărul sacrificărilor a crescut la ovine, caprine şi la păsări, iar la bovine şi porcine a scăzut, în februarie, comparativ cu aceeaşi lună din 2021, arată datele Institutului Naţional de Statistică (INS), publicate luni.

Greutatea în carcasă a crescut la păsări, în timp ce la toate speciile de animale a scăzut, în februarie, raportat la luna similară din 2021.

‹ adv ›

În februarie 2022, comparativ cu ianuarie 2022, numărul sacrificărilor a crescut la ovine şi caprine, iar la bovine, porcine şi păsări a scăzut; greutatea în carcasă a crescut la porcine şi ovine şi caprine, iar la bovine şi păsări a scăzut.

Conform INS, în februarie 2022, numărul bovinelor sacrificate a scăzut cu 20%, iar greutatea în carcasă s-a diminuat cu 18,6%, faţă de aceeaşi lună din 2021. Raportat la luna ianuarie 2022, numărul bovinelor sacrificate a scăzut cu 28,9%, iar greutatea în carcasă a coborât cu 27,7%.

La specia porcine, în februarie 2022, s-au sacrificat cu 16,7% mai puţine animale, iar greutatea în carcasă a scăzut tot cu 16,7% faţă de februarie 2021. Comparativ cu luna anterioară, sacrificările au scăzut cu 0,4%, iar greutatea în carcasă a crescut cu 1,4%.

În ceea ce priveşte sacrificarea ovinelor şi caprinelor, datele INS arată în februarie 2022 o creştere cu 1,9% faţă de februarie 2021, greutatea în carcasă fiind cu 2,7% mai mică. Comparativ cu luna anterioară, în februarie 2022, sacrificările au crescut cu 1,9%, iar greutatea în carcasă a urcat cu 5%.

‹ adv ›

Potrivit datelor INS, sacrificările la păsări au crescut în februarie 2022 cu 7,2% faţă de februarie 2021, iar greutatea în carcasă a crescut cu 7,8%, în timp ce, raportat la luna precedentă, sacrificările au scăzut cu 1,6%, iar greutatea în carcasă s-a diminuat cu 2,2%.

Greutatea medie în carcasă consemnată în luna februarie 2022 a fost de 167,8 kilograme la bovine, 91,2 de kilograme la porcine, 15,2 kilograme la ovine/caprine şi 1,7 kilograme la păsări.

  • Citește despre ->
  • INS
‹ adv ›

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Citește și

INS: Producția de carne de porc și pasăre a crescut în ianuarie 2026

Producţia de carne a României a crescut în ianuarie...
‹ adv ›

INS: Sacrificările și producția de carne au crescut în 2025, cu excepția bovinelor

Numărul sacrificărilor şi producţia de carne au crescut în 2025, faţă de anul anterior, la porcine, ovine, caprine şi...

INS: Producţia de carne a crescut în octombrie 2025, cu excepţia celei de bovine

Producţia de carne a României a crescut în octombrie 2025 la porcine, la ovine şi caprine şi la păsări...
‹ adv ›

Comentarii

Alte articole