22.2 C
București
marți, 23 iunie, 2026
IT
MD

-

‹ adv ›
HomepageȘtiri AgricoleSprijin de 200 milioane euro pentru fermele zootehnice din România

Sprijin de 200 milioane euro pentru fermele zootehnice din România

În perioada următoare va fi lansat un program de achiziţionare de animale de reproducţie în valoare de 200 de milioane de euro, finanţat din fonduri europene, pentru dezvoltarea sectorului zootehnic şi creşterea efectivelor de animale din România, a declarat luni ministrul desemnat al Agriculturii, Florin Barbu.

În cadrul audierilor din comisiile parlamentare reunite de specialitate, ministrul desemnat a susţinut că dezvoltarea zootehniei reprezintă una dintre priorităţile mandatului său.

„În perioada următoare vom lansa un program de achiziţionare de animale de reproducţie de 200 de milioane de euro prin fonduri europene pentru a dezvolta sectorul de zootehnie din România şi, mai mult de atât, de a creşte şeptelul pe tot ceea ce înseamnă zootehnie în România”, a declarat Florin Barbu.

‹ adv ›

Acesta a precizat că investiţiile în sectorul zootehnic vor continua şi în perioada următoare, după ce în ultimii ani au fost finanţate programe în sectoarele avicol şi suin.

„În 2023, s-a început un program amplu în sectorul de porc şi în sectorul avicol din România, unde, în 2 ani şi jumătate, tot ceea ce înseamnă sector avicol, toate fermele au fost finalizate, iar de anul acesta România mai produce încă 100 de milioane de pui, iar în sectorul de porc de reproducţie peste 80% din aceste ferme au fost finalizate şi sunt populate, o parte dintre ele. Trebuie să continuăm aceste investiţii”, a afirmat ministrul desemnat.

Ministrul propus pentru preluarea portofoliului la Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Florin Barbu, a primit luni aviz pozitiv din partea comisiilor de specialitate reunite ale Parlamentului.

‹ adv ›

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

🗓️ Calendarul evenimentelor agricole
Powered by Agrobiznes Trimite un eveniment

Citește și

CE a extins interdicţia la exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe

Comisia Europeană (CE) a extins interdicţia privind exportul de...
‹ adv ›

Asociaţia Crescătorilor de Ovine şi Caprine Moldoovis Botoşani cere demisia şefului ANSVSA

Asociaţia Crescătorilor de Ovine şi Caprine Moldoovis Botoşani solicită demisia preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitrar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA),...

Autoritățile avertizează fermierii: Febra aftoasă rămâne o amenințare pentru zootehnie

Direcția pentru Agricultură Județeană SUCEAVA continuă activitățile de informare și conștientizare a fermierilor cu privire la principalele boli transmisibile...
‹ adv ›

Comentarii

Alte articole