17.9 C
București
joi, 18 iunie, 2026
IT
MD

-

‹ adv ›
HomepageȘtiri AgricoleANSVSA anunţă ca prioritate, de Ziua Medicului Veterinar, intensificarea controalelor pe lanţul...

ANSVSA anunţă ca prioritate, de Ziua Medicului Veterinar, intensificarea controalelor pe lanţul alimentar

Intensificarea controalelor pe lanţul alimentar, digitalizarea instituţiei şi sprijinirea producătorilor români pentru accesul pe pieţele externe se află printre priorităţile Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor în acest an, a transmis vineri preşedintele ANSVSA, Alexandru Nicolae Bociu, cu prilejul Zilei Medicului Veterinar.

„Obiectivele instituţionale pentru anul curent includ consolidarea siguranţei alimentare prin intensificarea controalelor pe întregul lanţ de producţie, de la fermă la consumator. Simultan, se urmăreşte sprijinirea producătorilor români în accesarea pieţelor externe prin optimizarea negocierilor tehnice.

De asemenea, procesul de digitalizare a instituţiei vizează modernizarea bazelor de date şi eficientizarea procedurilor administrative, în scopul simplificării activităţii desfăşurate de structurile teritoriale”, a menţionat Nicolae Bociu, citat într-un comunicat.

Totodată, preşedintele ANSVSA a reamintit că medicii veterinari, prin munca lor, asigură nu doar sănătatea animalelor, ci şi siguranţa alimentelor care ajung pe masa fiecărui român.

„Meseria de medic veterinar este mai mult decât o profesie; este o vocaţie pusă în slujba vieţii. Fie că activaţi în cadrul reţelei sanitare veterinare de stat, în sectorul privat, în laboratoare sau în unităţile de producţie, sunteţi pilonii conceptului global ‘One Health’ – O singură sănătate.

Prin munca dumneavoastră neobosită, asiguraţi nu doar sănătatea animalelor, ci şi siguranţa alimentelor care ajung pe masa fiecărui român.

Îmi exprim recunoştinţa pentru devotamentul vostru în gestionarea provocărilor epidemiologice şi pentru rigoarea profesională dedicată jurământului depus. Apărarea sănătăţii publice şi sprijinirea fermierilor români continuă să fie pilonii activităţii noastre. La mulţi ani tuturor medicilor veterinari!”, a adăugat Bociu.

‹ adv ›

Ziua de 15 mai a devenit oficial Ziua Medicului Veterinar în anul 1994, amintind de data la care, în 1861, domnitorul Alexandru Ioan Cuza a semnat decretul de înfiinţare a Şcolii Superioare de Medicină Veterinară.

‹ adv ›

1 COMENTARIU

  1. D-le Bociu, mesajul d-voastra, ca de obicei ,este unul lamentabil Noi, medicii veterinari, nu apartinem unei meserii.Absolventii Facultatilor de Medicina Veterinara sunt in slujba profesiei de Medic Veterinar si nu meseriei de medic veterinar.Mici nuante pe care nu le puteti intelege ca functionar public.In rest, s-auzim doar de bine.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

🗓️ Calendarul evenimentelor agricole
Powered by Agrobiznes Trimite un eveniment

Citește și

ANSVSA: Sistemul de control respectă standardele europene în domeniul furajelor medicamentoase

Sistemul național de control al Autorității Naționale Sanitare Veterinare...
‹ adv ›

ANSVSA: Amenzi de peste 1,27 milioane de lei, după controalele din luna mai

Amenzi totale de peste 1,27 milioane de lei au fost aplicate de inspectorii sanitari veterinari şi pentru siguranţa alimentelor...

Şeful ANSVSA: România trebuie să-şi protejeze poziţia de lider european în exportul de ovine

Trebuie să ne protejăm poziţia de lider european în exportul de ovine şi apreciez susţinerea mediului de afaceri pentru...
‹ adv ›

Comentarii

Alte articole