17.4 C
București
joi, 23 iulie, 2026
IT
MD

-

‹ adv ›
HomepageȘtiri AgricoleINS: Creştere uşoară a efectivelor de bovine în România, la jumătatea anului...

INS: Creştere uşoară a efectivelor de bovine în România, la jumătatea anului 2024

România avea un efectiv de bovine de 1,835 milioane de capete la 1 iunie 2024, în creştere cu 0,1% faţă de aceeaşi perioadă din anul precedent, arată datele publicate, vineri, de Institutul Naţional de Statistică (INS).

Potrivit sursei citate, la jumătatea acestui an, efectivele matcă au totalizat 1,203 milioane, în creştere cu 0,4% (+4.695), în comparaţie cu luna iunie a anului trecut.

‹ adv ›

Distribuţia pe regiuni de dezvoltare relevă faptul că ponderea efectivelor de bovine existente la 1 iunie 2024, faţă de aceeaşi dată a anului 2023, a crescut în Nord-Vest (+0,7 puncte procentuale) şi Vest (+0,3 puncte procentuale).

Pe de altă parte, scăderi au fost consemnate în regiunile: Nord-Est (-0,3%), Sud-Est (-0,3%), Sud Muntenia (-0,2%) şi Centru (-0,2%), în timp ce în regiunile Sud-Vest Oltenia şi Bucureşti-Ilfov ponderea a rămas constantă.

Citește mai multe știri agricole accesând acest link.

  • Citește despre ->
  • INS
‹ adv ›

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

🗓️ Calendarul evenimentelor agricole
Powered by Agrobiznes Trimite un eveniment

Citește și

INS: Producția de energie a României a scăzut cu 2,9%, în primele cinci luni

Producția de energie a României a scăzut cu 2,9%,...
‹ adv ›

Scădere semnificativă a producţiei de carne şi a numărului de sacrificări la ovine şi caprine, în mai 2026

Numărul sacrificărilor şi producţia de carne au crescut în mai 2026 la bovine, porcine şi la păsări, în timp...

România și-a extins suprafața agricolă cultivată în 2025. Ce culturi au câștigat teren

Suprafața agricolă cultivată din România a crescut în 2025 cu 40.000 de hectare față de anul precedent, ajungând la...
‹ adv ›

Comentarii

Alte articole