29.3 C
București
luni, 6 iulie, 2026
IT
MD

-

‹ adv ›
HomepageȘtiri AgricoleINS: Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul a crescut în...

INS: Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul a crescut în primele 7 luni din 2023

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a crescut în primele şapte luni ale acestui an atât ca serie brută, cu 2,7%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 2,6%, comparativ cu perioada similară din 2022, informează Institutul Naţional de statistică.

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), a crescut, ca serie brută, datorită majorărilor înregistrate la vânzările de produse nealimentare (+4,4%) şi la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+3,6%). Comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate a scăzut cu 2,3%.

‹ adv ›
Doi fermieri culegând struguri în via în lumina soarelui; reclamă Ridomil Gold pentru protecția viței de vie (logo Syngenta).

Ca serie ajustată, avansul s-a datorat creşterilor înregistrate la vânzările de produse nealimentare (+4,1%) şi la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+3,1%). Comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate a scăzut cu 1,4%.

În iulie 2023, comparativ cu luna precedentă, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, a crescut, pe ansamblu, cu 5,7%, datorită majorărilor înregistrate la comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+10,5%), vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+5,5%) şi la vânzările de produse nealimentare (+3,4%).

Ca serie ajustată, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a scăzut, pe ansamblu, cu 0,3%, ca urmare a diminuărilor înregistrate la comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (-1,3%) şi la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (-0,6%). Vânzările de produse nealimentare au crescut cu 1%.

Comparativ cu aceeaşi lună din 2022, în iulie 2023 volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, a înregistrat o creştere, pe ansamblu, cu 0,7%, datorită avansului înregistrat la vânzările de produse nealimentare (+5,3%). Scăderi au înregistrat comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (-5,2%) şi vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (-0,6%).

‹ adv ›
Adama Trinity banner: field with young crops and green text urging protection of crops, Trinity branding on the right.

Ca serie ajustată, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a înregistrat o creştere, pe ansamblu, cu 1,2%, datorită majorărilor consemnate la vânzările de produse nealimentare (+5,4%) şi la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+0,3%). Comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate a scăzut cu 4,2%.

‹ adv ›
Pole vaulter in a neon shirt leaps with a pole across a sunlit grassy field, with distance markers reading 50m and 100m along a fence.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

🗓️ Calendarul evenimentelor agricole
Powered by Agrobiznes Trimite un eveniment

Citește și

‹ adv ›
AGROMALIM 2026 poster: international agricultural trade fair in Arad, Sept 11–13, with a green combine harvester over a golden harvest field.

Raport CE: Piețele agricole din UE vor rămâne solide în 2026, în pofida riscurilor

Pieţele agricole din Uniunea Europeană (UE) vor rămâne solide în acest an, se arată în Raportul prospectiv pe termen...

Yara International a cumpărat fabrica de amoniac din Texas pentru 1,3 miliarde de dolari

Producătorul norvegian de îngrășăminte Yara International a anunțat achiziționarea unei facilități majore de producție a amoniacului în Texas City...
‹ adv ›
Doi fermieri culegând struguri în via în lumina soarelui; reclamă Ridomil Gold pentru protecția viței de vie (logo Syngenta).

Comentarii

Alte articole