26.9 C
București
duminică, 28 iunie, 2026
IT
MD

-

‹ adv ›
HomepageȘtiri AgricoleGuvernul alocă 600 mln de lei pentru sprijinirea fermierilor

Guvernul alocă 600 mln de lei pentru sprijinirea fermierilor

Guvernul va aproba joi alocări de aproape 600 de milioane de lei pentru sprijinirea cultivatorilor de tomate, cartofi şi usturoi românesc, dar şi pentru crescătorii de animale, a declarat prim-ministrul Marcel Ciolacu.

„Mă bucur să văd că ministrul Agriculturii a venit şi în şedinţa de astăzi cu noi măsuri pentru sprijinirea fermierilor români.

În total, alocăm aproape 600 de milioane de lei pentru cultivatorii de tomate, cartofi şi usturoi românesc, dar şi pentru crescătorii de animale.

Trebuie să creştem producţia românească şi îl încurajez pe ministrul Barbu să continue să vină cu astfel de soluţii pentru ca românii să aibă acces la hrană românească de calitate”, a declarat Marcel Ciolacu, în şedinţa Guvernului. 

Citește mai multe știri agricole accesând acest link.

‹ adv ›

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

🗓️ Calendarul evenimentelor agricole
Powered by Agrobiznes Trimite un eveniment

Citește și

‹ adv ›

Eurostat: România, printre statele UE cu un nivel ridicat al utilizării îngrăşămintelor pe bază de fosfor în agricultură

În 2024, au fost utilizate 9,8 milioane tone de îngrăşăminte minerale (azot şi fosfor) în producţia agricolă din UE,...

România își consolidează poziția pe piața internațională a grâului, pe fondul unei recolte record

Grâul de panificație din România (12% proteină) a încheiat săptămâna în creștere, în pofida apropierii campaniei de recoltare. Principalul...
‹ adv ›

Comentarii

Alte articole