20.3 C
București
luni, 9 iunie, 2025
IT
MD

-

‹ adv ›
HomepageȘtiri AgricoleJaponia vrea să își multiplice de opt ori exporturile de orez până...

Japonia vrea să își multiplice de opt ori exporturile de orez până în 2030

Japonia își propune ca, până în 2030, să își multiplice de opt ori exporturile de orez, a declarat, joi, un oficial din cadrul Ministerului nipon al Agriculturii, în pofida penuriei actuale care afectează țara asiatică, informează AFP.

Noul obiectiv face parte dintre-o strategie națională pe termen lung ce vizează creșterea exporturilor de orez și a eficienței activităților din agricultură, în contextul îmbătrânirii populației.

„Avem intenția de a stabili un obiectiv de 350.000 de tone de orez exportate în 2030”, a declarat, pentru AFP, Masakazu Kawaguchi, un funcționar din Ministerul japonez al Agriculturii, care este responsabil de comerțul cu orez.

‹ adv ›

Acest obiectiv, ce ar urma să fie aprobat de Guvernul de la Tokyo în cursul lunii martie, este de 7,8 ori mai mare decât volumul din 2024, când au fost exportate 45.112 tone de orez, cu o valoare de 74 milioane de euro.

Acest anunț vine într-un moment în care Japonia se confruntă cu o penurie de orez, care forțează Guvernul să elibereze o parte din rezerva strategică, creată pentru a răspunde la situațiile de urgență.

În consecință, prețul orezului a explodat începând din vara anului trecut în Japonia, cu un salt de 71,8% în ritm anual în luna ianuarie, potrivit cifrelor oficiale.

Această explozie a prețurilor este rezultatul unei combinații de factori, printre care recolta scăzută din 2023, ca urmare a secetei, precum și cererea crescută declanșată de achizițiile de panică în urma avertismentului referitor la un mega cutremur în vara anului trecut.

‹ adv ›

Problema a fost agravată de faptul că unele companii au încercat să facă profit prin așteptarea celui mai bun moment pentru a-și vinde stocurile de orez.

Consumul de orez al Japoniei s-a înjumătățit în ultimii 60 de ani, pe măsură ce dieta s-a modificat pentru a include mai multă pâine, tăiței și alte surse de proteine.

Vezi și aici despre Tarifele complică afacerile cu porci, spune directorul general de la Smithfield Foods.

‹ adv ›

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Citește și

Exporturile Chinei către SUA au consemnat cel mai sever declin din ultimii 5 ani, în mai

Exporturile Chinei au crescut luna trecută mai puţin decât...
‹ adv ›

Noile cote la importurile de produse agricole din Ucraina în UE vor fi mai mari decât înainte de război

Uniunea Europeană şi Ucraina negociază un nou acord care va fixa cote la importurile de produse agricole din Ucraina,...

Restricții de circulație pentru camioanele de peste 7,5 tone, pe teritoriul Ungariei

Camioanele de mare tonaj (peste 7,5 tone) vor avea restricții de a circula pe teritoriul Ungariei de Rusalii, din...
‹ adv ›

Comentarii

Alte articole