27.7 C
București
marți, 1 iulie, 2025
IT
MD

-

‹ adv ›
HomepageȘtiri AgricoleINS: Zahărul şi cartofii sunt în topul scumpirilor din ultimul an 

INS: Zahărul şi cartofii sunt în topul scumpirilor din ultimul an 

Zahărul şi cartofii se află în topul scumpirilor înregistrate în ultimul an, potrivit datelor publicate vineri de Institutul Naţional de Statistică (INS).

În luna iulie a acestui an, preţul zahărului a fost cu 51,86% mai mare comparativ cu iulie 2022, cel al cartofilor a urcat cu 36,71%, în timp ce ouăle s-au scumpit cu 27,98%, margarina cu 25,80%, iar brânza de vaci cu 25,07%.

‹ adv ›

Uleiul este singurul produs alimentar care a înregistrat o ieftinire în ritm anual, cu 13,84%.

Faţă de luna iunie a acestui an, cel mai mult s-au scumpit carnea de porc (plus 1,06%), ţuica, rachiuri şi alte băuturi (plus 0,95%), carnea de vacă (0,89%), dar şi cea de pasăre (0,81%).

Pe de altă parte, cartofii au fost mai ieftini cu 9,51% în iulie faţă de iunie 2023, alte legume şi conserve de legume au avut un preţ mai mic cu 6,88%, iar uleiul s-a ieftinit cu 2,7%.

La capitolul mărfuri nealimentare, în ultimul an cel mai mult s-au scumpit energia termică, cu 23,82%, detergenţii – 19,02% şi articolele de igienă şi cosmetice – 16,45%.

‹ adv ›

În ultimul an, combustibilii s-au ieftinit cu 8,65%, medicamentele cu 4,69%, dar şi energia electrică, cu 0,95%.

Faţă de luna precedentă, în iulie tutunul şi ţigările au costat mai mult cu 1,37%, iar detergenţii au consemnat un plus de 1,35%.

Potrivit datelor INS, energia electrică a fost mai ieftină cu 1,76%.

În ceea ce priveşte serviciile, în ultimul an cel mai mult au crescut tarifele în sectorul aerian – plus 44,69%, apă, canal, salubritate – 20,57% şi serviciile de igienă şi cosmetică – 17,70%.

În iulie faţă de iunie, scumpiri au fost consemnate în ceea ce priveşte serviciile de transport aerian, 11,99%, serviciile de apă, canal, salubritate, cu 1,70% şi la cele de îngrijire medicală, 1,36%.

Rata anuală a inflaţiei a scăzut în luna iulie 2023 la 9,4%, de la 10,3% în iunie, în condiţiile în care mărfurile alimentare s-au scumpit cu 16,24%, cele nealimentare cu 4,25%, iar serviciile cu 11,65%, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică, publicate vineri.

În iulie comparativ cu iunie, rata inflaţiei a fost 0,15%.

  • Citește despre ->
  • INS
‹ adv ›

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Citește și

INS: Carnea de pasăre, în creștere; scăderi la bovine, porcine și ovine

Producţiile de carne de ovine/caprine şi de bovine obţinute...
‹ adv ›

Scumpiri accentuate la fructe și conserve: INS anunță inflație de 5,45%

Fructele proaspete, conservele din fructe, citricele şi transportul cu trenul se află în topul scumpirilor înregistrate în mai 2025,...

INS: Producția de carne, în creștere la aproape toate speciile în aprilie

Producţia de carne a României a crescut în aprilie 2025 la majoritatea speciilor de animale şi păsări în comparaţie...
‹ adv ›

Comentarii

Alte articole