Guvernul României a aprobat completarea cadrului legal privind schema de ajutor de minimis destinată susținerii producției de legume cultivate în spații protejate, aferentă perioadei 2025–2027, prin alocarea fondurilor necesare pentru anul 2026.
Potrivit actului normativ, suma totală destinată acestui program în 2026 se ridică la 275 de milioane de lei, bani care vor fi asigurați din bugetul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR).
Fondurile vor fi distribuite prin direcțiile agricole județene către producătorii eligibili înscriși în program.
Schema de sprijin vizează fermierii care cultivă legume în spații protejate, precum sere și solarii, inclusiv ardei, castraveți, tomate, ceapă verde, fasole păstăi, salată, spanac, varză și vinete.
Sprijinul financiar acordat este de 1,5 euro/mp, echivalentul a 1.500 de euro pentru o suprafață de 1.000 mp.
Autoritățile susțin că măsura vine în contextul creșterii costurilor de producție din agricultură, generate de scumpirea energiei, gazelor naturale și a inputurilor agricole, precum îngrășămintele și produsele de protecție a plantelor.
Prin acest sprijin, se urmărește menținerea producției interne de legume și asigurarea aprovizionării pieței cu produse proaspete.
Programul are și un rol social important, contribuind la susținerea fermierilor, menținerea locurilor de muncă în mediul rural și încurajarea asocierii în sectorul agricol.
Pentru anul 2025, peste 16.600 de fermieri au accesat schema, cultivând o suprafață totală de peste 3.600 de hectare.
Pentru anii 2026 și 2027, cererile de înscriere în program se depun anual în perioada 2 februarie – 15 aprilie.
În situația în care solicitările depășesc bugetul alocat, sprijinul financiar va fi redus proporțional pentru toți beneficiarii.














Am o vârstă dar tare mult mi-aș dori să înțeleg mecanismul : deci, primesc sprijin să-mi măresc producția pe care apoi o vând, la ptețul stabilit de mine. Ajunge ceva din ajutorul primit de la stat înapoi ?
Ștou doar ca dacă am piersut trebuie să primesc despăgubiri..