Volumul global de procesare a soiei în sezonul 2025–2026 (septembrie 2025 – august 2026) va crește cu 12,5 milioane tone (+3,5%), ajungând la 370,6 milioane tone, comparativ cu sezonul precedent, potrivit unui raport al agenției internaționale de consultanță Oil World.
Cererea este în creștere pentru biocombustibili, inclusiv pentru combustibili obținuți din rapiță și semințe de floarea-soarelui procesate. Principalii factori de creștere vor fi:
- China (+3% până la 109 milioane tone),
- SUA (+7% până la 71 milioane tone),
- Brazilia (+5% până la 61 milioane tone),
- și Pakistan (dublare până la 3,2 milioane tone).
Conform prognozei din martie a Departamentului Agriculturii al SUA (USDA), volumul global de procesare a soiei va crește cu 2,5%, până la 368 de milioane de tone în sezonul 2025–2026.
Prețurile la rapiță sunt susținute în prezent de prognoze optimiste privind cererea de ulei de rapiță pentru biocombustibili, precum și de niveluri record ale stocurilor globale, conform analizei Oil World.
Exporturile globale de semințe de floarea-soarelui ar putea crește cu 1,2–1,3 milioane tone în sezonul 2025–2026 (septembrie–august), pe fondul unei majorări semnificative a producției din Argentina.
În același timp, se observă și o creștere a exporturilor de ulei de floarea-soarelui din Argentina.
Cererea de uleiuri vegetale este estimată în creștere pe segmentul energetic, în timp ce în sectorul alimentar se anticipează o reducere a cererii, determinată de prețurile ridicate.
Se preconizează o trecere de la stocuri abundente de ulei de palmier la o scădere a exporturilor globale, cauzată de încetinirea producției și de creșterea consumului intern în țările producătoare.
Experții avertizează că majorarea accelerată a prețurilor la energie poate conduce la scăderea cererii globale de carne, ceea ce va reduce semnificativ rentabilitatea sectorului zootehnic.













