15.6 C
București
duminică, 14 iunie, 2026
IT
MD

-

‹ adv ›
HomepageȘtiri AgricoleANM: Cod galben de caniculă şi disconfort termic ridicat în trei judeţe

ANM: Cod galben de caniculă şi disconfort termic ridicat în trei judeţe

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis joi o atenţionare Cod galben de caniculă şi disconfort termic ridicat în judeţele Timiş, Arad şi Bihor, valabilă pe parcursul zilei de vineri.

Potrivit meteorologilor, în 29 august, între orele 12:00 şi 21:00, în judeţele Timiş, Arad şi Bihor vor fi temperaturi deosebit de ridicate, caniculă şi disconfort termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pe arii restrânse pragul critic de 80 de unităţi.

‹ adv ›

Temperaturile maxime în aceste zone vor fi cuprinse între 34 şi 37 de grade Celsius.

Prognoza ANM emisă pentru ultima săptămână din august şi prima din septembrie arată o vreme caldă la nivelul întregului teritoriu, cu valori termice maxime ce vor oscila între 34 şi 36 de grade, în Banat, Crişana şi Muntenia, în timp ce ploile vor apărea cu totul izolat, cu probabilitate mai mare după data de 3 septembrie.

‹ adv ›

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

🗓️ Calendarul evenimentelor agricole
Powered by Agrobiznes Trimite un eveniment

Citește și

ANM: Cod galben de averse şi vijelii în Bucureşti şi în 10 judeţe din sudul ţării

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, vineri, o avertizare...
‹ adv ›

ANM: Cod portocaliu de averse torențiale și vijelii în 17 județe, până vineri dimineața

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod portocaliu de averse torențiale, importante cantitativ, valabilă începând de joi...

ANM: Cod galben de averse torenţiale şi grindină în Bucureşti şi alte 9 judeţe

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o nouă atenţionare Cod galben de ploi şi grindină, valabilă pe parcursul zilei...
‹ adv ›

Comentarii

Alte articole