27.4 C
București
vineri, 14 august, 2026
IT
MD

-

‹ adv ›
HomepageȘtiri AgricoleINS: Unităţile procesatoare au colectat o cantitate de lapte de vacă în...

INS: Unităţile procesatoare au colectat o cantitate de lapte de vacă în creştere cu 3,7% în primele şase luni

Unităţile procesatoare au colectat, în primele şase luni ale anului, o cantitate de lapte de vacă în creştere cu 3,7% faţă de aceeaşi perioadă din 2023, arată datele publicate, miercuri, de Institutul Naţional de Statistică (INS).

Potrivit statisticii, cea mai mare creştere de producţie a fost înregistrată la unt (+14,2%). Cantitatea de lapte brut importată de către unităţile procesatoare a crescut cu 49,5% în primul semestru faţă de perioada 1 ianuarie – 30 iunie 2023.

În luna iunie 2024, comparativ cu luna precedentă, cantitatea de lapte de vacă colectată de unităţile procesatoare a scăzut cu 8,4%.

‹ adv ›

Conform INS, cea mai mare scădere a producţiei s-a înregistrat la brânzeturi (-13%), iar cea mai mare creştere a producţiei s-a înregistrat la unt (+9,6%).

Cantitatea de lapte brut importată de către unităţile procesatoare a scăzut în luna iunie 2024 faţă de luna precedentă cu 8,3%.

Faţă de luna corespunzătoare din anul precedent, în luna iunie 2024 cantitatea de lapte de vacă colectată de unităţile procesatoare a scăzut cu 0,4%. Producţia de brânzeturi a înregistrat cea mai mare scădere (-9,1%), iar cea lapte acidulat (iaurt, iaurt de băut, lapte bătut şi alte produse lactate similare) cea mai mare creştere (+6,8%).

‹ adv ›

Cantitatea de lapte brut importată de către unităţile procesatoare a crescut în luna iunie 2024 cu 90,1% faţă de luna corespunzătoare din anul precedent.

Citește mai multe știri agricole accesând acest link.

  • Citește despre ->
  • INS
‹ adv ›

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

🗓️ Calendarul evenimentelor agricole
Powered by Agrobiznes Trimite un eveniment

Citește și

INS: Sacrificările de porcine și păsări au crescut semnificativ în iunie 2026

Numărul sacrificărilor a crescut la toate speciile de animale...
‹ adv ›

Valoarea producţiei ramurii agricole în 2025 a crescut cu 8,5% comparativ cu anul precedent

Valoarea producţiei ramurii agricole a crescut în 2025 cu 8,5% comparativ cu anul precedent, totalizând 115,7 miliarde de lei...

INS: Producția de energie a României a scăzut cu 2,9%, în primele cinci luni

Producția de energie a României a scăzut cu 2,9%, în primele cinci luni ale acestui an, comparativ cu intervalul...
‹ adv ›

Comentarii

Alte articole