11.6 C
București
sâmbătă, 18 octombrie, 2025
IT
MD

-

‹ adv ›
HomepageȘtiri AgricoleRusia a declarat că a livrat, gratuit, 200.000 de tone de cereale...

Rusia a declarat că a livrat, gratuit, 200.000 de tone de cereale către şase ţări africane

Ministrul rus al Agriculturii, Dmitri Patruşev, a declarat marţi seara că Moscova a finalizat iniţiativa sa vizând livrarea gratuită a 200.000 de tone de cereale către şase ţări africane, aşa cum a promis în luna iulie 2023 preşedintele Vladimir Putin, transmite Reuters.

Rusia a livrat câte 50.000 de tone de cereale către Somalia şi Republica Central-Africană, precum şi câte 25.000 de tone de cereale către Mali, Burkina Faso, Zimbabwe şi Eritreea, a spus Dmitri Patruşev la o reuniune cu Vladimir Putin, potrivit unei transcrieri publicate pe site-ul de Internet al Kremlinului.

‹ adv ›

Putin a promis că va livra gratuit cereale către cele şase ţări la un summit cu liderii africani care a avut loc în luna iulie a anului trecut, la scurt timp după ce Moscova s-a retras dintr-un acord internaţional care a permis Ucrainei să expedieze cereale din porturile sale de la Marea Neagră, în pofida războiului cu Rusia.

Acest acord, cunoscut sub denumirea de Iniţiativa privind exportul de cereale prin Marea Neagră, a contribuit la reducerea preţurilor pe piaţa mondială. Însă Putin susţine că acelaşi acord a eşuat în a permite Rusiei să îşi exporte propriile sale cereale.

„După summitul Rusia-Africa am menţinut relaţiile cu ţările africane şi am continuat cooperarea. În consecinţă, am putut să livrăm acest volum de grâu către ţările respective destul de rapid”, i-a spus Patruşev lui Putin.

De asemenea, ministrul Agriculturii i-a spus lui Putin că Rusia se aşteaptă să exporte până la 70 de milioane de tone de cereale în anul agricol 2023-2024.

În sezonul precedent, Rusia a livrat 66 de milioane de tone de cereale, cu o valoare de aproape 16,5 milioane de dolari, a adăugat Patruşev.

‹ adv ›

Anul agricol 2023-2024 a început la 1 iulie 2023 şi se va termina la 30 iunie 2024. 

Citește mai multe știri agricole accesând acest link.

‹ adv ›

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Citește și

ONVPV: Vinurile din recolta 2025 vor fi de o calitate excepţională

Asociația Degustătorilor Autorizați din România (ADAR) anticipează că anul...
‹ adv ›

Raportul „Consumer Observatory”: cum privesc europenii biotehnologia

EIT Food a prezentat raportul „Consumer Observatory”, dedicat percepțiilor cetățenilor față de Biotech Act – noua legislație europeană menită...

Germania crește producția internă de soia

Deși randamentele sunt mai mici, se estimează că recolta de soia a Germaniei din 2025 va depăși producția anului...
‹ adv ›

Comentarii

Alte articole