28.7 C
București
luni, 22 iunie, 2026
IT
MD

-

‹ adv ›
HomepageȘtiri AgricoleMarcel Ciolacu a anunțat că schema de compensare şi plafonare a preţurilor...

Marcel Ciolacu a anunțat că schema de compensare şi plafonare a preţurilor la energie continuă: 1 miliard de lei pentru ianuarie

Marcel Ciolacu a anunțat, vineri, că schema de compensare şi plafonare a preţurilor la energie continuă. Premierul a declarat că azi-noapte, în şedinţa de Guvern în care s-a aprobat bugetul pe 2024, au fost făcute modificările astfel încât şi la Ministerul Energiei şi la Ministerul Muncii, să fie prins în buget câte un miliard de lei pentru luna ianuarie.

Premierul a fost întrebat la Caransebeş ce se întâmplă cu schema de compensare şi plafonare a preţurilor la energie.

„Continuă. Noi am termina şedinţa de Guvern pe la 12 noaptea azi-noapte am făcut modificările astfel încât şi la Ministerul Energiei şi la Ministerul Muncii, să fie prins în buget câte un miliard de lei pentru luna ianuarie, ceea ce vine din plată din anul anterior, există un delay până verifică facturile ANRE”, a spus şeful Executivului.

‹ adv ›

Marcel Ciolacu a precizat că „vor continua compensările”:

„Cred că avem cele mai mici preţuri, cel puţin la caznic, din Europa, la acest moment”.

Premierul a vorbit şi despre cererea de plată numărul 3, precizând că „este vorba de 2,7 miliarde de euro pe care îi vom primi anul viitor, după verificarea celor 74 de jaloane trimise deja”.

„Eu o consider o împlinire a întregului Cabinet, nu neapărat a lui Marcel Ciolacu, dar e o cerere care trebuia depusă din martie. Important este că am reuşit să o depunem, în momentul acesta, şi după modificarea PNRR şi după introducerea capitolelor cu RePower EU”, a mai precizat primul-ministru.

‹ adv ›

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

🗓️ Calendarul evenimentelor agricole
Powered by Agrobiznes Trimite un eveniment

Citește și

Barbu: Subvenţiile din anul 2028 în sectorul de zootehnie din România vor creşte foarte mult

Subvenţiile acordate sectorului zootehnic vor creşte semnificativ în viitorul...
‹ adv ›

UE acordă României 14,8 milioane de euro pentru fermierii afectați de secetă

Statele membre UE au aprobat luni propunerea Comisiei Europene de a mobiliza peste 56 de milioane euro din rezerva...

Rapița pierde teren în Europa: agricultorii caută alternative

Cultivarea rapiței în Europa generează tot mai multe îngrijorări în rândul fermierilor. Potrivit unui sondaj realizat de publicația germană Agrarheute,...
‹ adv ›

Comentarii

Alte articole