Autorităţile române şi partenerii europeni au convenit asupra constituirii unui grup de experţi care va analiza situaţia actuală în România, în vederea reluării exporturilor de ovine şi carcase de oaie.
Potrivit unui comunicat al Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA), decizia a fost agreată în urma unor discuţii tehnice purtate luni la Bruxelles, la solicitarea preşedintelui instituţiei, Alexandru Bociu, şi susţinute politic la nivelul Consiliului UE de vicepremierul şi ministrul interimar al Agriculturii, Tanczos Barna.
„România face un pas extrem de încurajator în dialogul cu partenerii europeni pentru reluarea exporturilor de oi şi carcase de oaie. În cadrul discuţiilor tehnice de la Bruxelles, solicitate direct de preşedintele ANSVSA, dr. Alexandru Bociu, delegaţia română a obţinut o deschidere promiţătoare din partea conducerii DG SANTE (Direcţia Generală Sănătate şi Siguranţă Alimentară a Comisiei Europene) şi semnale încurajatoare de sprijin direct pentru deblocarea pieţelor externe.
Aceste negocieri esenţiale au fost susţinute politic şi la reuniunea oficială de la Luxemburg, purtate prin implicarea directă a vicepremierului şi ministrului interimar al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna”, precizează ANSVSA, în comunicat.
Potrivit sursei citate, în cadrul Consiliului UE, ministrul Tanczos Barna a sprijinit toate demersurile, planurile tehnice şi măsurile propuse de ANSVSA pentru salvarea sectorului ovin din ţara noastră.
Cu acest prilej, au avut loc discuţii şi cu comisarul european pentru sănătate şi bunăstarea animalelor, Oliver Varhelyi, în vederea identificării unor soluţii pentru deblocarea exporturilor de ovine.
De asemenea, oficialii europeni din cadrul DG SANTE au transmis semnale de deschidere privind deblocarea pieţelor externe, în contextul măsurilor aplicate de România pentru gestionarea focarelor de variolă ovină şi pestă a micilor rumegătoare (PMR).
„Rezultatul constructiv obţinut la nivel european demonstrează că planul de măsuri prezentat de România şi dovezile privind gestionarea focarelor de variolă ovină şi a pestei micilor rumegătoare (PMR) de către ANSVSA au fost corecte, riguroase şi fundamentate ştiinţific”, susţin reprezentanţii ANSVSA.
Grupul de experţi, format din specialişti europeni şi români, urmează să fie constituit în perioada imediat următoare, cu misiunea de a efectua un audit pe teren în România.
„Acest grup are rolul de a valida o strategie dedicată ţării noastre, care să fie benefică pentru România şi să permită reluarea exporturilor de ovine în cel mai scurt timp, dar care, în acelaşi timp, să protejeze eficient teritoriul UE împotriva riscului de răspândire a bolii în alte exploataţii de ovine sau caprine din alte state membre”, se mai arată în comunicat.
Calendarul stabilit prevede constituirea echipei în această săptămână sau săptămâna viitoare, urmată de misiunea de audit în teren şi finalizarea unei strategii la începutul lunii iulie, pe baza constatărilor din teren. Ulterior, Comisia va stabili soluţiile finale pentru deblocarea rapidă a exporturilor.
Potrivit ANSVSA, conducerea DG SANTE a oferit asigurări că această comisie îşi va începe activitatea în cel mai scurt timp posibil.
Autorităţile române susţin că obiectivul comun al ANSVSA şi MADR este protejarea fermierilor şi menţinerea poziţiei României pe piaţa exporturilor de ovine.
La finalul săptămânii trecute, preşedintele ANSVSA, Alexandru Bociu, a susţinut că este „disproporţionată” decizia Comisiei Europene de a prelungi până la 31 decembrie 2026 interdicţia privind exporturile de ovine şi caprine din România în ţările terţe, afirmând că măsura adoptată de Bruxelles nu reflectă realitatea epidemiologică din teren.
Acesta a anunţat un plan de urgenţă pentru ridicarea interdicţiei la exportul de ovine, bazat pe screening naţional, măsuri stricte de control şi o posibilă vaccinare strategică, plan ce urmează să fie prezentat Guvernului şi Comisiei Europene. De asemenea, el a propus identificarea urgentă a unor măsuri compensatorii pentru exploataţiile aflate sub restricţii.
Comisia Europeană a decis în 18 iunie extinderea interdicţiei privind exportul de ovine şi caprine din România către ţările terţe până la 31 decembrie 2026, menţinând totodată interdicţia deja existentă pentru livrările către statele membre ale UE.
Hotărârea de la Bruxelles a fost luată pe fondul apariţiei focarelor de variolă ovină şi a pestei micilor rumegătoare în judeţul Mureş. Oficialii europeni consideră că există un risc ridicat de răspândire a ambelor boli, motiv pentru care au fost impuse restricţiile actuale de mişcare şi export.













