5 C
București
luni, 8 decembrie, 2025
IT
MD

-

‹ adv ›
HomepageȘtiri AgricoleTrei din cinci cele mai slabe recolte din istoria Angliei au avut...

Trei din cinci cele mai slabe recolte din istoria Angliei au avut loc în ultimii ani

Producătorii britanici de grâu, orz, ovăz și rapiță se confruntă cu pierderi cumulate de 2,3 miliarde de lire sterline, pe fondul schimbărilor climatice care afectează lanțurile de aprovizionare cu ingrediente.

Potrivit unei analize realizate de Energy & Climate Intelligence Unit (ECIU), aceștia vor înregistra pierderi de 828 de milioane de lire sterline numai din recolta acestui an, afectată de valuri record de căldură și de cea mai secetoasă primăvară din Anglia din ultimul secol.

‹ adv ›

ECIU arată că, împreună cu scăderile produse în anii 2020 și 2024, impactul financiar cumulat asupra fermierilor britanici ajunge la 2,3 miliarde de lire sterline, confirmând un tipar de volatilitate climatică sistemică, nu simple episoade izolate.

Recolta din 2025 urmează să genereze 3,37 miliarde de lire sterline, ceea ce înseamnă o scădere de aproape 20% față de media ultimului deceniu.

Cele mai puternice pierderi sunt estimate la rapiță, unde producția este cu 38,4% sub nivelurile istorice, fiind urmată de grâul pentru panificație, în scădere cu 19,6%, grâul furajer cu 16,1% și orzul pentru malț cu 15,9%.

Aceste rezultate marchează trei dintre cele mai slabe cinci recolte înregistrate vreodată în Anglia, toate produse în ultimii ani, pe fondul alternării episoadelor severe de ploi și secetă.

‹ adv ›

Spre deosebire de 2024, când prețurile ridicate pe piața globală au compensat parțial pierderile de producție, recolta din 2025 coincide cu prețuri apropiate de mediile istorice, ceea ce transformă volumele reduse direct în venituri diminuate.

Impactul este deosebit de important pentru industria britanică a ingredientelor alimentare, întrucât aproape jumătate dintre consumatorii din Regatul Unit preferă ingrediente locale, iar deficitul actual riscă să creeze o diferență între așteptările pieței și capacitatea producătorilor de a asigura materie primă internă.

Declinul puternic la rapiță pune presiune directă pe producția de ulei de rapiță din Regatul Unit, iar companiile alimentare ar putea fi nevoite să reformuleze produse sau să crească importurile.

Grâul și orzul pentru malț trec prin dificultăți similare, afectând inclusiv producția de bere și whisky, sectoare care mizează pe imaginea ingredientelor britanice.

ECIU estimează că producția totală de cereale și oleaginoase a țării va ajunge în 2025 la 19,37 milioane de tone.

Metodologia utilizată, bazată pe randamente istorice și prețuri „ex-farm” actuale, oferă proiecții apropiate de datele oficiale.

Defra va publica săptămâna viitoare cifrele finale pentru recolta din 2025, primele estimări arătând deja scăderi accentuate la principalele culturi.

Potrivit experților, situația pune în discuție strategia de aprovizionare pe termen lung și viabilitatea etichetei „provenit din Marea Britanie”, în contextul unei aprovizionări interne tot mai puțin previzibile.

Prețurile „ex-farm” din octombrie arată: grâu pentru panificație – 174,8 lire/tonă, grâu furajer – 167 lire/tonă, orz pentru malț – 161,2 lire/tonă, orz furajer – 142 lire/tonă, rapiță – 427 lire/tonă, niveluri insuficiente pentru a compensa pierderile de venit cauzate de scăderea producției.

‹ adv ›

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Citește și

De ce a crescut durata perioadelor însorite. Ce riscuri există

Durata perioadelor însorite a crescut semnificativ. Ce înseamnă asta...
‹ adv ›

Prognoză meteo luna mai: cald, dar cu risc de furtuni severe

Ultima lună a primăverii pare să fie una caldă (chiar ceva mai caldă decât cea de anul trecut). Cu...
‹ adv ›

Comentarii

Alte articole