24 C
București
marți, 19 august, 2025
IT
MD

-

‹ adv ›
HomepageȘtiri AgricoleBTA: Bulgaria, printre cei mai mari exportatori de plante din Europa, spune...

BTA: Bulgaria, printre cei mai mari exportatori de plante din Europa, spune ministrul Agriculturii

Bulgaria este unul dintre cei mai mari exportatori de plante, atât din Europa cât şi din lume, a declarat ministrul Agriculturii şi Alimentaţiei, Georgi Tahov, cu ocazia ceremoniei oficiale de deschidere a Zilei Internaţionale a Ceaiului 2025, care a fost organizată în oraşul chinez Hangzhou, transmite BTA.

Ministrul Tahov a prezentat potenţialul semnificativ al Bulgariei în sectorul plantelor medicinale, precizând că în ultimii ani aproximativ 15.000 de tone de plante au fost colectate şi procesate în Bulgaria, din care aproape 90% sunt exportate.

‹ adv ›

Peste 200 de specii de plante sunt colectate în Bulgaria, şi sunt larg utilizate în industriile farmaceutică, cosmetică şi alimentară, iar comerţul acoperă 20 de specii principale.

„Iarba de fier, teiul, măceşele, muşeţelul, roiniţa şi lavanda se numără printre cele mai căutate plante din Bulgaria pe piaţa internaţională. Ţara noastră are un potenţial semnificativ pentru o continuă dezvoltare şi creştere a producţiei şi exporturilor de diferite tipuri de plante de ceai”, a adăugat Georgi Tahov.

Cu prilejul evenimentului de la Hangzhou, ministrul bulgar al Agriculturii a mulţumit gazdelor chineze pentru primirea călduroasă şi a subliniat importanţa schimburilor culturale şi parteneriatului economic dintre Bulgaria şi China în domeniul industriei ceaiului.

„Suntem convinşi că există aici un potenţial nefolosit pentru dezvoltarea schimburilor bilaterale în domeniul ceaiului şi plantelor, care trebuie dezvoltat în interesul consumatorilor şi producătorilor din ambele părţi”, a spus ministrul Tahov.

Ministrul bulgar al Agriculturii şi Alimentaţiei, Georgi Tahov, efectuează o vizită în China în perioada 19-23 mai.

‹ adv ›

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Citește și

‹ adv ›

Exporturile de cereale românești pierd teren în afara UE

Deși am condus detașat topul exportatorilor europeni de cereale în anul comercial 2024/2025, România a livrat în primele cinci...

Perspectivele vinului în Bulgaria: recoltă mai mică, calitate mai ridicată, preţuri în creştere

O recoltă de struguri de înaltă calitate este aşteptată în Bulgaria anul acesta, dar în cantităţi mici, a declarat...
‹ adv ›

Comentarii

Alte articole