Din cauza cotelor pentru exportul de zahăr către UE, suprafața cultivată cu sfeclă de zahăr în Ucraina va scădea cu 15–20% în 2025.
Anunțul a fost făcut de Taras Vysotsky, prim-adjunct al ministrului politicii agrare și alimentației din Ucraina, în cadrul unui briefing, notează latifundist.com.
„Fermierii reduc suprafețele cultivate cu sfeclă de zahăr: de la 260 de mii de hectare anul trecut, la aproximativ 210 mii de hectare în acest an.
Totul se întâmplă din cauza cotelor pentru exportul de zahăr către UE, pentru că producătorii se tem că nu vor avea piețe de desfacere. Există o cotă – piața reacționează”, a explicat oficialul.
Este unul dintre puținele exemple în care restricțiile impuse în cadrul preferințelor comerciale autonome cu UE influențează direct structura culturilor agricole.
Potrivit unei informări anterioare a Ministerului Politicii Agrare din Ucraina, la data de 2 mai 2025, fermierii ucraineni semănaseră deja 217,3 mii de hectare cu sfeclă de zahăr.